Cirhóza

Cirhóza aneb „tvrdnutí“ jater

Michaela Holá
20.05.2010

Při cirhóze dochází k tomu, že se jaterní tkáň přeměňuje na tuhou, jizevnatou hmotu. Tento proces probíhá postupně a třeba i dlouho zcela nepozorovaně. Pokud slyšíme o jaterní cirhóze, nejčastěji si jako její příčinu vybavíme nadměrnou konzumaci alkoholu. Důvodů však existuje více, mohou to být virové záněty, poškození jater toxickými látkami, autoimunitní záněty či poruchy odtoku žluči.

Příčiny cirhózy

Jaterní cirhóza je chronickým onemocněním jater a je nutné říci, že se jedná o velmi závažné onemocnění. Jak již bylo řečeno, jaterní tkáň se přestavuje na nefunkční vazivovou hmotu. Bývá narušen průtok krve játry, funkčnost jater je výrazně snížena.

Nejznámější a také nejčastější příčinou je konzumace alkoholu. A konzumací nemusí být myšleno jen časté opíjení se do „němoty", ale stačí jen pravidelné užívání dávek alkoholu. Negativní vliv na játra však mohou mít i jiné toxické látky, chemikálie či léky. Právě jejich spotřeba každoročně narůstá. Jaterní cirhózy vznikají též jako následek chronického zánětu, žloutenky B nebo C. Nemoc nás však může postihnout i při onemocnění žlučových cest, srdeční nedostatečnosti a u řady vrozených nemocí.

Příznaky cirhózy

Mezi první příznaky cirhózy je možné uvést zcela nespecifické symptomy, jako např. únavu, celková slabost, nadýmání, nevolnost, nechutenství, otoky kotníků a narušení menstruačního cyklu. Později se objevují problémy se srážlivostí krve. Pozorovatelné je krvácení z dásní a snadná tvorba modřin. Nemoc může být provázena řadou komplikací a přidružených onemocnění (portální hypertenze, jícnové varixy, selhání ledvin, zvětšení sleziny, poruchy v regulaci hladiny krevního cukru).

Léčba cirhózy

Aby lékař mohl potvrdit diagnózu jaterní cirhózy, musí provést několik základních vyšetření. Jelikož onemocnění vzniká dlouhodobě a rozvoj je pozvolný, může mít příčiny i v poměrně vzdálené minulosti. Lékaře je nutné informovat o prodělaných onemocněních, užívaných lécích, o kontaktu s chemikáliemi a o konzumaci alkoholu.

Poškození jaterních buněk je možné zjistit z orientačního vyšetření vzorku krve, jaterních testů. Ke zhodnocení struktury jater je nejčastěji používáno vyšetření ultrazvukem. Pokud je nález nejasný, může lékař navrhnout další vyšetření (biopsie - odběr vzorku jaterní tkáně pomocí tenké jehly a jeho následné vyšetření).

Léčba se pak liší v závislosti na příčině, která způsobila cirhózu jater. Při alkoholické cirhóze samozřejmě nastupuje především důsledná abstinence. Na podporu obnovy jaterní tkáně se užívají tzv. hepatoprotektiva, která posilují regenerační schopnost jaterních buněk. Jestliže cirhóza vznikla v důsledku prodělané žloutenky, zaměřuje se léčba na boj proti zánětu. Pokud však nemoc dospěje do posledního stádia, jedinou možností jak zcela nahradit poškozenou jaterní tkáň je transplantace jater.

Z uvedeného je zřejmé, že jistě nejspolehlivějším postupem je prevence vzniku tohoto onemocnění. K prevenci lze uvést zejména abstinenci či jen střídmou konzumaci alkoholu a očkování proti žloutence.

 

Konzumujete často alkohol? Co byste pokládali za bezpečné množství v jeho konzumaci?

Autor: Michaela Holá

Násilí na seniorech
Výsledky soutěže o miniledničky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...